Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når det handler om anløbshavne for krydstogtskibe i Østersøområdet, er København en af de helt store spillere sammen med Stockholm, Helsinki, Skt. Petersborg og Tallinn. Men krydstogtskibene og deres passagerer er en stor indtjeningskilde ikke alene for de fem; danske havne tjente sidste år 1,6 milliarder kroner på krydstogtgæster, skriver Politiken.
Havnene i Aalborg, Aarhus, Bornholm, Fredericia, Helsingør, Hundested, Kalundborg og Skagen modtog sammen med København 1,1 million krydstogtgæster i 2018, hvilket er ny rekord.
København alene modtog 868.000 krydstogtgæster ifølge CruiseCopenhagen, som er et landsdækkende netværk med over 60 organisationer og firmaer i krydstogtindustrien.
Antallet af krydstogtgæster i hovedstaden forventes i år at stige til omkring 980.000 fordelt på 350 skibe.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025