Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Om fem år hedder passagertallet i Aarhus Airport 1,5 millioner. Så klar er ambitionen hos den nye bestyrelse i den østjyske lufthavn, der således vil tredoble passagertallet i den østjyske lufthavn.
”Aarhus Airport har langt flere potentielle passagerer tæt på sig end nogen anden lufthavn i Jylland. Derfor skal vi sikre, at lufthavnen i Aarhus bliver østjydernes foretrukne lufthavn og korteste vej fra bopæl til resten af verden. Det kræver en kompetencestærk bestyrelse med den rette erfaring og de rette relationer, og den er nu sat med Peter V. Ekstrøm i spidsen,” siger ny investor i Aarhus Airport, Jens Stausholm.
Ved kontinuerlig udvikling af lufthavnens udenrigsruter, der allerede nu genererer passagervækst, planlægger lufthavnsbestyrelsen i første omgang at hæve passagertallet til 1,5 millioner i løbet af de næste fem år. Målsætningen er dog, at passagertallet om ti år er vokset til 2,5 millioner. Et realistisk sigte, men også et sejt træk, mener bestyrelsesformanden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Subway åbner første restaurant i ny dansk storsatsning
18-09-2025
-
Venstre åben for udeservering på Rådhuspladsen
18-09-2025
-
Femernforbindelsen risikerer mindst et års forsinkelse
18-09-2025
-
HORESTA udvider direktion med juridisk direktør
18-09-2025
-
Marriott nærmer sig 250 mio. medlemmer i bonusprogram
18-09-2025
-
Schackenborg frasælger jord for at satse på turisme
18-09-2025
-
Trepartsaftale åbner for turismeudvikling i Sydfyn
18-09-2025
-
Museerne fortsætter rekordkurs – kulturturisme i vækst
18-09-2025
-
Bornholm lancerer chatagent for turister
18-09-2025