Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De bedste håndværkere og erhvervsuddannelseselever mødes til EM i Skills i næste uge. Fra d. 26. til 28. september afholdes konkurrencer i Budapest i Ungarn, hvor de skal yde en ekstra god indsats for at blive den bedste inden for sit fag.
23-årige Nicoline Rohmann Håkansson fra Aarhus skal konkurrere som receptionist til EM i Skills. Et af de fag, som man ikke lige med det samme forbinder med håndværksfagene.
Ifølge Nicoline er der også noget særligt over receptionistfaget.
”Det specielle ved mit fag er, at du har en uforudsigelig hverdag, og du møder alle slags mennesker. I bund og grund får jeg lov til at gå på arbejde og være et godt menneske og skulle gøre andre mennesker glade og løse deres problemer, hvis de har nogen”, fortæller hun til TV2 Østjylland.
Se hele indslaget her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktør bag italiensk luksushotel gæster HORESTAs Årsdag 2026
03-11-2026
-
Fynsk landmand hædres med Årets Wiuff 2026
03-11-2026
-
Hotel Randers skal finde ny direktør
03-11-2026
-
Esbjerg får 50 nye hotelsuiter og gastronomisk satsning
03-11-2026
-
Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By
03-11-2026
-
HORESTA advarer om visumshopping på danske hoteller
03-11-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
03-11-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
03-11-2026