Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra 26. september bliver det muligt for offentligheden at handle aktier i selskabet, der står bag den voksende Haidilao Hotpot-restaurantkæde, der har hovedkontor i Beijing.
Forud for den kommende børsnotering har koncernen bag rejst én mia. dollars, og samlet regner flere banker med at værdisætte selskabet til at have en værdi af i alt 12 mia. dollars, svarende til 76,7 mia. kr. Det skriver Financial Times ifølge Fødevarewatch.dk.
I årets første seks måneder omsatte selskabet for 1,1 mia. dollars, men på særligt det voksende kinesiske restaurantmarked har investorer stor fidus til, at Haidilao Hotpot kan gøre sig godt. Ifølge analysevirksomheden Frost & Sullivan vil det kinesiske restaurationsmarked vokse med omkring 10 pct. om året i de næste fem år. Haidilao Hotpot havde sidste år en markedsandel på 14 pct., skriver samme analysevirksomhed ifølge Financial Times.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026