Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bekæmpelse af madspild er et af de varmeste temaer blandt forbrugere og detailhandelen, og det har selskabet Too Good To Go, stor succes med at kapitalisere på.
Selskabet, der har en byggematador, en it-milliardær og to kvindelige millionærer i ejerkredsen, har på få år bygget en forretning, der årligt sælger millioner af måltider, der ellers ville være endt i skraldespanden. Nu har de netop landet en ny aftale med Q8, hvor Too Good To Go vil sælge overskudsmad gennem kædens 107 tankstationer i Danmark.
I ejerkredsen sidder blandt andre Mette Lykke, medstifter af fitness-appen Endomondo, it-milliardæren Preben Damgaard, byggematadoren Torben Lind, der ejer typehusvirksomheden Lind & Risør og Birgit Aaby, der har startet rengøringsvirksomheden Combiservice og er kendt fra tv-programmet "Løvens Hule".
Indtil videre er der blevet investeret 70 mio. kr. i Too Good To Go, der endnu har til gode at se sorte tal på bundlinjen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025