Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lyngby-Taarbæk og Gentofte kommuner er på ny røget i totterne på hinanden på spørgsmålet om reguleringen af forlystelsesparken, Bakken, der ligger i begge kommuner.
Seneste konflikt handlede om antallet af årlige åbningsdage. Den nye tager afsæt i, at Lyngby-Taarbæk vil give Bakken tilladelse til at bygge en halv etage højere forlystelser og restauranter. Det er Gentofte imod.
”Bakken skal kunne overleve. De har i dag meget restriktive muligheder, og nu åbner vi lidt mere op, siger Simon Pihl Sørensen socialdemokratisk viceborgmester i Lyngby-Taarbæk Kommune.
”Forlystelserne vil være synlige om dagen og om aftenen med lys på. Og støjgenerne er ikke belyst. Så det er både det visuelle og det støjmæssige, som kan være til gene”, siger Karen Riis Kjølby, der er konservativ formand for Teknik- og Miljøudvalget i Gentofte Kommune.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Megaevent: VM trak 60.000 løbere til København
23-09-2026
-
Tivoli gør længere halloweensæson permanent
23-09-2026
-
Ulovlig korttidsudlejning i Aalborg meldt til politiet
23-09-2026
-
Kurhotel Skodsborg vinder international spa-pris igen
23-09-2026
-
Ny hovedejer træder ind i femstjernet hotel i Hornbæk
23-09-2026
-
To bookinggiganter sidder på 85 pct. af OTA-markedet
23-09-2026
-
Rindsholm Kro gør gæsternes minder til en del af værtskabet
23-09-2026
-
Scandic gør donation af overskudsmad landsdækkende
23-09-2026