Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den amerikanske restaurantorganisation, National Restaurant Association Educational Foundation, mener, at der skal gøres mere for at fastholde og tiltrække unge, skriver Skift.com.
Ifølge organisationen er der lige nu 800.000 ledige stillinger i det amerikanske erhverv, hvilket er det højeste nogensinde. Desuden vil branchen øge beskæftigelsen med 1,6 mio. nye job de kommende 10 år, viser prognoser. I denne periode vil antallet af unge mellem 16 og 24 år falde med 1,3 mio. Det bekymrer brancheorganisationen, da denne gruppe i dag udgør 40 pct. af den samlede arbejdsstyrke i restauranterhvervet.
Rob Gifford er vicepræsident i restaurantorganisationen, og han mener, at branchen har et kæmpe problem. Derfor må man være smartere og appellere bedre til denne gruppe.
Læs hele historien her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026