Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er ingen nyhed, at den store efterspørgsel på fisk medfører en række problemer, som for eksempel ulovligt overfiskeri og ødelagt havmiljø.
Derfor besluttede den danske sushikæde Letz Sushi for to år siden, da direktør Anders Barsøe trådte til, kun at købe fisk, der er certificeret, altså fanget eller opdrættet på etisk vis og ikke fyldt med giftstoffer.
Og nu kan de meddele, at de som den første sushikæde i Europa officielt blevet MSC- og ASC-certificerede. Det betyder, at man kender alle led, fra fisken hives op af havet, til den lander på tallerkenen, og at man derfor kan være helt sikker på, at produktet er i orden.
”Vi ser en stigende bevidsthed fra forbrugernes side om at tage hånd om nogle af de udfordringer, vi står over for i verden, herunder udfordringer med fødevarer, hvor fisk kan være en del af problemet. Der foregår en del piratfiskeri og ubæredygtig produktion af fisk. Det vil vi gerne komme med nogle løsninger på”, siger Anders Barsøe.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Svagt fald i den generelle beskæftigelse: Hotel- og restaurantbranchen fortsætter fremgangen
28-04-2026
-
Bornholm sætter rekord i overnatninger
28-04-2026
-
Direktør på Ruths Hotel bliver ny regionsformand i HORESTA
28-04-2026
-
Unge talenter vinder DM i Skills
28-04-2026
-
Tivoli holder kursen mod rekordomsætning
28-04-2026
-
Campingboom løfter bookinger i stor campingkæde
28-04-2026
-
Hotel i Kolding opruster med investeringer
28-04-2026
-
Urban Partners køber hotelejendom i København
28-04-2026