Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Lad være at gøre turister til fjendebilleder. De giver masser af arbejdspladser og udvikling til byen. Sådan lyder budskabet fra Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard (V) i et debatindlæg i dagens udgave af Politiken.

Hun mener ikke, at København er i nærheden af at være overrendt i samme grad som andre storbyer som Barcelona, Venedig, Paris og Amsterdam.

”Det er rigtigt, at hele verden er ved at få øjnene op for den skønne by, vi i fællesskab har skabt. Det skal vi være glade for, for hver eneste gang, der kommer en rullekuffert skramlende, når der lyder et knips med et kamera, og når hjulet fra en udlejningscykel rammer asfalten, så er det også lyden af vækst og arbejdspladser til byen. Med en turismeomsætning på 41 mia. kroner i 2016 er turisterne er med til at skabe rammerne for, at vi kan udvikle os som by”, skriver borgmesteren blandt andet.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind