Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jesper Dams Hansen blev i år kåret som Årets kok. Han er af den overbevisning, at jo bedre en råvare er, jo mindre behøver man at gøre ved den for, at den smager godt.
”Man skal ikke gøre det sværere, end det er”, siger han.
Jesper Dams Hansen gik målrettet efter restaurant Babette da han skulle i lære, men køkkenchef Vivi Schou havde ikke plads. Så han tog et år hos kokkeparret Lisbeth og Bo Jacobsen, som dengang drev Paustian i København. Og så blev der plads i Vordingborg. Jesper Dams Hansen blev udlært og arbejdede så på D'angleterre, Kong Hans og Restaurant Musling i København. Men de seneste to år har han været tilbage i køkkenet hos Vivi Schou.
”Til at starte med da jeg gik i lære, vidste jeg, at jeg ville ind det bedste sted. Jeg ville være super seriøs, og jeg havde hørt at Babette var det bedste sted. Hårdt - men det bedste”, siger Jesper Dams Hansen, som tror, det kom ham til gode, at han ikke var purung, da han begyndte.
Læs hele historien her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen
20-08-2026
-
HORESTA efter nye overnatningstal: Hotelvæksten breder sig til hele Danmark
20-08-2026
-
HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift
20-08-2026
-
Ny turismetrend vinder frem fra ukendt side
20-08-2026
-
Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app
20-08-2026
-
Copenhagen Marriott istandsætter 280 værelser
20-08-2026
-
HORESTA klar til skærpede krav til el-delecykler
20-08-2026
-
Hotel i Odense udvider med knap 250 nye værelser
20-08-2026