Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Iværksætterfirmaet Deliverit har ramt et stort behov i markedet. Det mener Jan Vinther Laursen, adm. direktør i Bone's med 24 restauranter over hele landet.

Han blev en af de tidlige kunder hos Deliverit, der påtager sig at bringe spareribs, burgere og bagekartofler ud til Bone's kunder med egne chauffører, som bruger deres private biler til transporten.

"Takeaway er en betydelig del af vores gæstevolumen og omsætning, og gæsterne efterspørger hurtig og effektiv udbringning. Det kan Deliverit levere," siger Jan Vinther Laursen.

"Forretningsmodellen er enkel, og de tager ikke en andel af omsætningen, som man ser det ved konkurrerende platformes forretningsmodeller," lyder det fra Jan Vinther Laursen.

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Bone’s øger både salg og overskud

Restaurantkæden fik flere gæster i 2025 og forbedrede både omsætning og resultat. Samtidig fortsætter arbejdet med nye restaurantkoncepter.

Italiensk kæde går ind i Danmark

Den tyske restaurantkæde L’Osteria åbner i Danmark med Bone’s som franchisetager. Første restaurant ventes i Aalborg til sommer, og flere byer kan følge. Konceptet sigter mod brede målgrupper med fokus på volumen og pris.

Log ind