Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
"Der er ingen tvivl om, at vi mangler biler i myldretiden. Punktum!”, siger Thomas Petersen, der er direktør i selskabet 4x27. Reaktionen kommer på baggrund af en HORESTA-undersøgelse, som viste, at en stor del af landets hoteller og restauranter oplever udfordringer med at få en vogn til deres gæster.
“Vi er nødt til at tilpasse kapaciteten, så chaufførerne kan få en hæderlig løn. Og det betyder, at nogle kommer til at vente. Det ser man overalt i verden," siger Thomas Petersen, men han erkender samtidig, at der godt kunne være flere taxaer i de københavnske gader.
Politisk direktør Kirsten Munch opfordrer til en hurtigere liberalisering af markedet, end det er tilfældet i den taxalov, som trådte i kraft den 1. januar.
“Da bestilling via Uber ikke længere er en mulighed for hoteller og restauranter, opfordrer vi til, at markedet liberaliseres hurtigere end den gradvise indfasning, der er planlagt”, siger Kirsten Munch.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026