Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Længe før LGTBQ´erne havde gjort sig synderligt kommercielt bemærket i Danmark, talte amerikanerne om "The Pink Dollar".  En del af landets homoseksuelle befolkning tjente mange penge, og da de ikke havde familiemæssige forpligtelser, var de også glade for at bruge deres penge.

”Vi oplever en stigning år for år, og vi har en klar opfattelse af, at København er ved at få sat sig tydeligt på det regnbuefarvede verdenskort”, forklarer Thomas K. Rasmussen, der er kommunikationschef i Copenhagen Pride.

HORESTA er langt fra blind over for de indtægter, Copenhagen Pride giver.

”Umiddelbart så kan og må man jo ikke registrere forbrugerne som LGTB´ere, men det er da klart vores indtryk, at det giver øgede indtægter, siger Nadeem Wasi, der er relationschef i HORESTA.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister

Spanien fortsætter væksten i international turisme og er tæt på en historisk milepæl. De første fire måneder af 2026 bød på flere udenlandske besøgende end året før, mens danske turister øgede både forbrug og opholdslængde.

Log ind