Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
VM i fodbold 2018 løb af stablen i Rusland fra den 14. juni til den 15. juli, og selvom det i sidste ende var franskmændene, der kunne løfte trofæet, så jubler den russiske hotelbranche stadig over værtskabet.
Særligt har de største værtsbyer Moskva, Skt. Petersborg og Sochi opnået de største resultater, på antallet af gæster fra både ind- og udland. Interstate Europe & Resorts fortæller til HotelNewsNow, at de forventede svigtende overnatningstal i de tre byer, i dagene op til kampene. Men resultaterne viste, at Moskva havde fulde huse under hele slutrunden.
”I gennemsnit havde Moskvas hoteller belægningstal på 90 procent, og de centrale nåede 95 procent, og samtidig er anmeldelsesraterne i den grad forhøjet,” siger Andrey Smirnov, der er kommerciel direktør i Rusland for kæden.
Læs hele historien her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026