Der blev både grint, delt erfaringer og netværket, da HORESTA Årsdag 2025 under temaet "Let's Create Our Future – Together" torsdag samlede knap 900 brancheledere og ildsjæle i Øksnehallen.

Moderator i år var tv-vært og hotelejer Lene Beier, som bandt dagen sammen med varme, humor og engagement, mens scenen bød på en række oplæg, der satte nye perspektiver på fremtidens muligheder for branchen.

Dasha Krivonos fortæller om megatrends, og hvordan vi skal gribe fremtiden. Foto: Arek Pedersen

Dasha Krivonos fortæller om megatrends, og hvordan vi skal gribe fremtiden. Foto: Arek Pedersen

Inspirerende oplæg fra scenen
Igennem dagen blev der givet mange forskellige perspektiver på branchen - herunder de muligheder og udfordringer der ligger i vores omskiftelige samtid. 

Turismens minister Morten Dahlin (V) delte visioner for dansk turisme og roste branchens evne til at skabe arbejdspladser, oplevelser og vækst i hele landet. Fremtidsforsker Dasha Krivonos tog deltagerne med på en rejse ind i de aktuelle megatrends, og hvordan man agerer ud fra dem. Rufus Gifford, USA’s tidligere ambassadør i Danmark, mindede os om, hvad de geopolitiske strømninger kan betyde for Danmark, og hvordan vi skal forstå USA i disse år.

På scenen blev der også uddelt talentpriser til årets talenter i 2025. Her blev seks unge profiler hyldet for deres faglighed, passion og evne til at inspirere. De seks profiler var: Kasper Arnfred Zacho (kok - sølvvinder ved EuroSkills 2025), Augusta Lynge Jensen (tjener - sølvvinder ved EuroSkills 2025, Emma Nørbygaard (medstifter af Restaurant Aure), Benjamin Geisler-Helsted (medstifter og direktør, Mad & Kaffe), Kasper Bundgård Christensen (direktør hos Hooked) og Mathias Lyngbæk (Tivoli).

Paneldebat med Sandra Marquardsen fra DiningSix, Bjarke Just Nielsen fra Norrlyst Koncernen og Kristoffer Gleberg fra Madklubben. Foto: Arek Pedersen

Paneldebat med Sandra Marquardsen fra DiningSix, Bjarke Just Nielsen fra Norrlyst Koncernen og Kristoffer Gleberg fra Madklubben. Foto: Arek Pedersen

En af eftermiddagens højdepunkter var paneldebatten om digitalisering, hvor Sandra Marquardsen fra DiningSix, Bjarke Just Nielsen fra Norrlyst Koncernen, og Kristoffer Gleberg fra Madklubben delte erfaringer om data, gæsteoplevelser og nye digitale muligheder i branchen.

Og så satte forfatter og keynote speaker Rasmus Ankersen et inspirerende punktum for dagen med sit oplæg om high performance teams, og om hvordan hotel- og restaurationsbranchen kan lære af sportsudøvere i Etiopien og Jamaica.

Deltagerne lytter til de inspirerende indlæg. Foto: Arek Pedersen

Deltagerne lytter til de inspirerende indlæg. Foto: Arek Pedersen

Tak til alle, der deltog og var med til at gøre HORESTA Årsdag 2025 til en fantastisk dag i branchens tegn. En dag, der endnu engang viste, at vores erhverv er fuld af energi, nysgerrighed og ambitioner.

I de kommende nyhedsbreve følger video og flere artikler fra dagen. 

HORESTA vil have restauranter med i momsmodel

Restauranterne er presset af stigende omkostninger og nye krav, mens kommende momsregler kan skabe yderligere udfordringer. HORESTA peger samtidig på gastroturisme som en mulighed for vækst og øget turismeomsætning.

Få styr på overenskomsten: HORESTA afholder kurser 1. og 2. december

Når I lægger vagtplaner, håndterer sygemeldinger eller udbetaler løn, er overenskomsten en del af hverdagen. Den 1. og 2. december holder HORESTA kurser i hovedoverenskomsten med 3F. Her får jeres virksomhed overblik over reglerne og ændringerne fra overenskomstfornyelsen i 2025.

København rykker frem blandt verdens bedste kongresbyer

København er rykket fra en 13. til en syvendeplads på den globale rangliste over populære kongresbyer. HORESTA peger på, at placeringen er resultatet af flere faktorer, mens konkurrencen om de internationale kongresser er hård.

Log ind