På Nyborg Strand er ambitionerne tårnhøje, hvor der med deres udvidelse skal opføres en ny bygning med 80-100 værelser fordelt på tre til fire etager. Projektet er en del af en strategisk investering i at styrke hotellets kapacitet og kvalitet, så det fortsat kan tiltrække store konferencer og gæster fra ind- og udland.
Den nye værelsesfløj, der forventes færdig i 2027, vil blive en naturlig forlængelse af hotellets eksisterende faciliteter og vil have et stærkt fokus på moderne komfort og bæredygtige løsninger. Nyborg Strand har i samarbejde med arkitekter skabt et koncept, der kombinerer høj kvalitet med miljøvenlige materialer og energieffektive løsninger, så gæsterne får en oplevelse i topklasse.
Udvidelsen kommer blandt andet på baggrund af Corona-pandemien, hvor efterspørgslen på dobbeltværelser i forbindelse med konferencer er faldet. Det har skabt et øget behov for flere enkeltværelser, som Nyborg Strand tænker ind i udvidelsen. Det gør, at hotellet fortsat kan imødekomme de nye krav fra større grupper og konferencer.
I videoen fortæller Jan G. Larsen desuden, hvordan de har øje for avanceret teknik til konferencerne og i at ansætte dygtige og servicemindede medarbejdere, som en del af deres strategi for at forbedre gæsternes oplevelse. Det og meget mere kan du få et dybere indblik i den seneste video fra HORESTA Play.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge hotel- og restauranttalenter hædret på HORESTA Årsdag 2025
31-10-2025
-
Fremtiden i fokus på rekordstor årsdag hos HORESTA
31-10-2025
-
Rasmus Munk fra Alchemist vinder The Best Chef Awards for andet år i træk
31-10-2025
-
Regeringen vil investere i turisme og stramme grebet om Airbnb
31-10-2025
-
Nu åbner Rox Resort i Køge
31-10-2025
-
Danhostel finder ny direktør med kædeerfaring
31-10-2025
-
Fire arkitektteams i kapløb om nyt verdensarvscenter i Roskilde
31-10-2025
-
Støj fra restaurantgæster skaber splid i Indre By
31-10-2025