Danmarks Statistiks seneste tal over antal overnatninger på de danske hoteller er positiv læsning for hotelbranchen. For med mere end 1,8 millioner overnatninger blev der for tredje år i træk slået rekord for maj måned.
Den positive udvikling bekræftes af en ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer, der viser, at 83 procent af medlemmerne på tværs af landet oplevede en omsætningsvækst i 2023 sammenlignet med 2022. Men trods udviklingen savner hotellerne i København flere gæster.
HORESTAs egne tal viser nemlig, at belægningsprocenten for medlemmerne i København er dalet fra 74,5 procent i 2019 til 68,6 procent i 2023. En af årsagerne til den lavere belægningsprocent er hotellernes massive investeringer i mere kapacitet de seneste år, som endnu ikke er blevet besat. Jeppe Møller-Herskind er dog ved godt mod, og forventer, at belægningsprocenten nok skal stige igen.
”Der har aldrig været så mange turister i København, som der er nu, og det er fantastisk. Men vi vil faktisk gerne have endnu flere til. Jeg er sikker på, at vi i løbet af nogle år når tilbage på det niveau, vi har været på,” siger Jeppe Møller-Herskind til Berlingske.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyt hotel i Hornbæk får Brian Mark Hansen med ombord
20-01-2026
-
Stjernekok vender tilbage som køkkenchef på Søllerød Kro
20-01-2026
-
Bjarke Ingels Group tegner ny udvidelse af badehotel i Skagen
20-01-2026
-
Kronborg Slot står over for stor renovering
20-01-2026
-
HORESTA presser på for byrdelettelser i erhvervet
20-01-2026
-
Amsterdam hæver hotelbeskatning og strammer grebet om turistbutikker
20-01-2026
-
Eurovision-turné i København vil booste turisme
20-01-2026