Hotelerhvervet og dets gæster er udset som mål af hackergrupper. Derfor bør virksomhederne være særligt opmærksomme.
Sådan lyder advarslen fra den fælleseuropæiske hotel- og restaurantorganisation, HOTREC, hvor HORESTA repræsenterer Danmark.
HOTRECs udmelding kommer efter at både de franske og portugisiske hotelorganisationer har berettet om nye angreb mod deres medlemmer.
De to angreb i Frankrig er foregået efter følgende modeller:
Det første angreb kom via falske reservationer på Booking.com. Den falske kunde bruger først bookingportalens beskedfunktion til at opnå virksomhedens direkte mail. Herefter sender hackeren et link med mail – for eksempel med beskeden om hvorvidt linket viser den rigtige Google Maps-rute til hotellet. Linket indeholder virus (malware), som ikke registreres af alle antivirus-programmer. Herefter har hackerne adgang til alle passwords på computeren, hvilket giver dem nøglerne til virksomhedens brugeradgang til Booking.com med henblik på at stjæle kundernes data.
I den anden type angreb bruger hackerne virksomhedens Booking.com-adgang via et tidligere hackerangreb eller en anden sikkerhedsbrist. Herefter sender de kunder – via Booking.com-platformens beskedfunktion – en meddelelse til gæsterne om, at de skal bekræfte deres reservation i en besked med Booking.com-signatur og -layout. Når gæsterne trykker bekræft, vil de blive bedt om at indtaste kreditkortoplysninger. Hackerne kan også sende WhatsApp-beskeder, hvor de udgiver sig for at være hotelansatte, som beder deres kunder om at oplyse deres kreditkortinformation.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026