HORESTA glæder sig over, at et bredt flertal i Folketinget nu afsætter 40 millioner kroner til blandt andet udviklingen af kyst- og naturturismen. Der afsættes ligeledes midler til at tiltrække flere udenlandske turister ifm. cykelevents i Danmark.

Udover de tre regeringspartier, Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne, står også SF, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti, Det radikale Venstre og Alternativet bag beslutningen.

"Det er et vigtigt signal til dansk turisme, at så bredt et flertal i Folketinget er parat til at investere i fortsat udvikling. Kyst- og naturoplevelser er blandt de vigtigste grunde til at søge mod Danmark, men der er brug for løbende at udvikle oplevelsen og produktet", siger HORESTAs viceadm. direktør, Jeppe Møller-Herskind.

2023 har været et rigtig godt år for turismen i Danmark med turister, der vender tilbage efter nogle år med begrænset rejseaktivitet. Det bidrager markant til udviklingen af turismen, som er Danmarks fjerdestørste eksporterhverv, og hvert år sender hvert år flere milliarder kroner i statskassen. Ikke nok med det, så skaber dansk turisme også vigtige arbejdspladser ligesom den er med til at udvikle lokalsamfundene uden for de større byer.

”Vi har fundamentet på plads, men vi skal fortsat udvikle turismen. Derfor giver vi nu sammen med et bredt flertal af Folketingets partier over 40 mio. kr. til indsatser, som skal understøtte den gode udvikling særligt uden for de store byer og uden for højsæsonen. For turismen er mere end oplevelser og gode minder, det betyder også vækst og arbejdspladser i hele landet,” lyder det fra erhvervsminister Morten Bødskov.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Minister skal svare på effekten af turistskat

Et forslag om en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus har udløst spørgsmål i Folketinget. Mads Strange fra Liberal Alliance vil have belyst de økonomiske konsekvenser af en turistskat både lokalt og i hele Danmark.

Log ind