Arbejdsmiljørådet skyder nu gang i en ny kampagne med fokus på seksuel chikane. Her skal arbejdspladserne klædes bedre på til at forebygge og håndtere problemerne.
Her bliver blandt andet fremhævet gode eksempler på virksomheder, der arbejder aktivt med at komme problemet til livs. Blandt dem er Letz Sushi. Restaurantkæden har klare retningslinjer for god adfærd og arbejder proaktivt med at klæde deres medarbejdere på til at medvirke til et godt arbejdsmiljø. Det gør de bl.a. gennem øget fokus på trivsel og åbenhed blandt medarbejderne.
På kampagnesiden kan du se videoer med blandt andre medarbejdere fra Letz Sushi.
HORESTA bakker op om kampagnen, og advokat Luise Mai Bøgestad udtaler:
”Det er vigtigt, at man arbejder med en sund arbejdsmiljøkultur, og alle dele af virksomheden spiller en afgørende rolle. Vi er hinandens arbejdsmiljø, og som arbejdsgiver er det vigtigt, at man tænker både præventivt og handler resolut, hvis situationer opstår. For dårlig opførsel og seksuel chikane hører ikke hjemme i branchen,” understreger hun.


SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk gastronomi voksede fra top til bund i 2025
01-01-2026
-
Proark konsoliderer sig i dansk hotelmarked
01-01-2026
-
Udenlandsk arbejdskraft i Danmark er ofte midlertidig
01-01-2026
-
Travlhed og udsolgte nytårsmenuer landet over
01-01-2026
-
Radisson ruller nyt brand ud i hele Norden
01-01-2026
-
PensionDanmark investerer mia. kr. i Ørestad-ejendomme
01-01-2026
-
Legoland har succes i Billund men krise i udlandet
01-01-2026
-
Rom indfører entré til Trevi-fontænen fra januar
01-01-2026