700 medarbejdere fra den statslige smitteopsporing fik i sidste uge fået at vide, at de ikke bliver kontraktforlænget, og de er derfor på jagt efter nyt arbejde.
HORESTA stablede mandag og tirsdag i samarbejde med Styrelsen for Patientsikkerhed to eksklusive arrangementer på benene, hvor HORESTA-medlemmer kunne præsentere deres jobmuligheder for kandidaterne.
Der var tale om gode og motiverede dansktalende overvejende unge medarbejdere, som er vant til at tale med mennesker, der nu står uden job pr. 1. april.
HORESTAs chefkonsulent, Martin Gertz Andersen beretter om stor interesse fra kandidaterne, og mange er blevet matchet med vores medlemsvirksomheder.
”Mangel på arbejdskraft er en kæmpe barriere for mange i erhvervet. Det her var en unik mulighed for HORESTAs medlemmer til at få jobparate og motiverede medarbejdere med på holdet, som allerede kan starte om en uges tid. Vi glæder os over muligheden og samarbejdet med Styrelsen for Patientsikkerhed,” siger Martin Gertz Andersen.







SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026