Kom med til Madens Folkemøde den 3. - 4. juni, hvor omdrejningspunkter er at skabe nye indsigter i vores madsystem i Danmark. HORESTA har to debatter på Madens Folkemøde:
”Kort over Paradis og Lalandia: Kan det spises” omhandler, hvad skal der til for at blive Danmarks køkkenhave, og for at have selvforsyning på Lolland og Falster til gavn for restauranter og gæster. Denne debat foregår fredag den 3. juni kl. 12.00 – 12.45 i Laden.
I debatten ”Roadtrip gennem madlandet” kan du lære mere om økosystemet, og høre konkrete eksempler på symbioser fra madlandet fra bl.a. Bornholm, Odsherred og Lolland. Hvordan skabes ny turisme med cirkulær økonomi som omdrejningspunkt, og hvordan kan vi inspirere hinanden til bedre og mere bæredygtig produktion? Alt dette kan du høre mere om fredag den 3. juni kl. 14.00 – 14.45 på Gårdscenen.
HORESTAs fødevarechef, Tine Skriver, fortæller:
”Madens Folkemøde sætter scenen for de vigtige samtaler om vores mad. Programmet byder på debatter, talks, vidensoplæg, skuekøkkener og smagninger, der skal inspirere os alle sammen til tage aktiv del i skabelsen af en bæredygtig madkultur. I HORESTA håber vi at se mange fra branchen til nogle fantastiske dage,” siger hun.
Hvis du har spørgsmål kan du kontakte Tine Skriver på [email protected].
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026