Til trods for at danskernes regninger vokser i disse måneder, så er de ikke klar til at spare på restaurantbesøg. Det viser den nyeste opgørelse fra Danske Bank, som fortæller om udviklingen i danskernes privatforbrug.
Faktisk er tallene i maj tæt ved 30 pct. højere end i samme måned, før krisen ramte.
”Efter to år med nedlukninger har danskerne et stort behov for gode oplevelser. Derfor har de voksende energiregninger og priser i detailhandlen ikke fået danskerne til at spare restaurantbesøgene væk, og det er rigtig glædeligt for erhvervet, som har brug for omsætningen efter pandemien. Vi kan kun håbe på, at tendensen vil holde ved,” siger Jonas Kjær, cheføkonom i HORESTA.
Han tilføjer, at inflationen kun forklarer en lille del af omsætningsvæksten, og at udviklingen er bemærkelsesværdig, i positiv forstand.
Hotel- og restauranterhvervet er ikke den eneste branche, der ligger højere end før krisen ramte. Faktisk er det tilfældet for de fleste kategorier i Danske Banks opgørelse, fortæller Louise Aggerstrøm Hansen, privatøkonom og chefanalytiker i Danske Bank.
”Selvom forbrugertilliden aldrig har været lavere, lader det endnu ikke til at have givet sig udslag i mærkbart lavere forbrug eller en kraftig stigning i danskernes opsparinger – noget der ellers typisk sker, når folk er bekymrede for fremtiden,” fortæller hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026