HORESTA er aktive i arbejdet på at hjælpe at finde og kvalificere potentielle medarbejdere til vores medlemmer. Senest har vi bidraget til at opkvalificere ledige med seks-ugers kursus indenfor relevant uddannelses i samarbejde med Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) i Region Sjælland.
Formålet er, at de ledige skal lære at nogle grundlæggende færdigheder indenfor køkken- og tjenerfaget og således kunne indgå i dagligt arbejde på hoteller og restauranter.
De ledige er meget motiverede, og nu står henholdsvis 16 og 8 opkvalificerede jobparate fra erhvervsskolerne ZBC og CELF klar til at tage job.
Mangler I arbejdskraft afholdes der et matchmaking event på hhv. ZBC Roskilde den 20. juni og på CELF Nykøbing Falster den 21. juni.
Først til mølle!
For mere information om at tilmelde sig og møde de opkvalificerede kandidater kan du se invitationerne her:
For de, der ikke når at få gavn af denne runde med opkvalificerede medarbejdere, kan vi meddele, at skolerne gentager succesen til efteråret.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025