Det er den danske kok Ronni Vexøe Mortensen fra Michelinrestauranten Geranium, der sammen med medhjælperen Sebastian Svensgaard, er den danske repræsentant til den prestigefyldte kokkekonkurrence Bocuse d’Or, som finder sted i weekenden. Konkurrencen afholdes som altid i den franske by Lyon.
Forud for mesterskabet ligger flere måneders træning, før Ronni og Sebastian har pakket køkkenet ned og sat kursen mod Frankrig.
Erfaring har han også fra sidste års afholdelse af Bocuse d’Or Europe, hvor Ronni vandt sølv.
Corona har sat præg på årets konkurrence
Den første servering, som de to danske kokke skal tilberede for dommerne, er inspireret af coronakrisen. De skal nemlig lave take-away mad bestående af en 3-retters menu baseret på Cherry Tomater.
Take-away menuen opfølges af en hovedretsservering, hvor hovedingrediensen er oksebov kile. Det er en slow cooking ret, hvor boven tilberedes hel og efterfølgende skæres ud. Til hovedretten skal der serveres en sauce og tre slags tilbehør.
Bocuse d’Or finder sted fra den 26.-27. september 2021 i Lyon.
Ronni og Sebastian er i køkkenet om søndagen, mens præmieoverrækkelsen finder sted om mandagen fra kl. 17:00
I kan læse mere om Bocuse d’Or her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026