Der var både jomfruhummer og store ambitioner på menuen, da turismens minister Morten Dahlin (V) i sidste uge besøgte Bocuse d’Or-træningskøkkenet på Hotel- og Restaurantskolen i Valby.

Her mødte han køkkenchef ved Babette, Christian Wellendorf Bak, der skal repræsentere Danmark ved Bocuse d’Or Europe i Marseille til foråret.

Anledningen for besøget var regeringens nylige bevilling til gastroturisme, hvor en del af midlerne er øremærket det danske kokkelandshold og Bocuse d’Or Akademiet. Midlerne skal styrke talentudviklingen i dansk gastronomi og være med til at fastholde Danmarks position som kulinarisk foregangsland.

Under besøget talte ministeren og Christian Wellendorf om vigtigheden af gastroturisme - hvor gastronomien møder turismen, der skaber vækst for Danmark. Også formanden for Bocuse d’Or Akademiet, Mette Jasper Gammicchia, satte ord på, hvordan bevillingen skaber nye muligheder for de danske kokketalenter.

Se indslaget her

Jesper Koch overtager historisk hotel på Als

Hotel Baltic i Høruphav genåbner i marts 2027 med Jesper Koch som ny forpagter. Den kendte kok og restauratør vil udvikle hotellet med fokus på gastronomi, selskaber og personligt værtskab.

Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København

Eric Kragh Vildgaard og Tina Kragh Vildgaard, der står bag den trestjernede Michelinrestaurant Jordnær i Gentofte, åbner vinbaren Sève i København i april 2027. Det nye sted kombinerer vinbar og restaurant med plads til omkring 30 gæster.

Log ind