Der var både jomfruhummer og store ambitioner på menuen, da turismens minister Morten Dahlin (V) i sidste uge besøgte Bocuse d’Or-træningskøkkenet på Hotel- og Restaurantskolen i Valby.
Her mødte han køkkenchef ved Babette, Christian Wellendorf Bak, der skal repræsentere Danmark ved Bocuse d’Or Europe i Marseille til foråret.
Anledningen for besøget var regeringens nylige bevilling til gastroturisme, hvor en del af midlerne er øremærket det danske kokkelandshold og Bocuse d’Or Akademiet. Midlerne skal styrke talentudviklingen i dansk gastronomi og være med til at fastholde Danmarks position som kulinarisk foregangsland.
Under besøget talte ministeren og Christian Wellendorf om vigtigheden af gastroturisme - hvor gastronomien møder turismen, der skaber vækst for Danmark. Også formanden for Bocuse d’Or Akademiet, Mette Jasper Gammicchia, satte ord på, hvordan bevillingen skaber nye muligheder for de danske kokketalenter.
Se indslaget her
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Taco Bell åbner sin første restaurant i Danmark
09-10-2026
-
Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen
09-10-2026
-
Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift
09-10-2026
-
Aarhus frygter at miste krydstogtgæster med ny afgift
09-10-2026
-
HORESTA roser droppet turistskat men advarer om ny afgift
09-10-2026
-
Core Hospitality ansætter ny salgschef med regionalt ansvar
09-10-2026
-
Go Hotels overtager hotel på NORDø i København
09-10-2026