Kom med til inspirationskonference om efteruddannelse.
HORESTA og 3F’s efteruddannelsesprojekt, JA TAK til efteruddannelse, vil til konferencerne præsentere jer for mulighederne for efteruddannelse og kompetenceløft af medarbejdere med afsæt i tilskudsmulighederne fra overenskomstens Kompetencefond.
Inspirationskonferencerne er målrettet ledere og medarbejderrepræsentanter og finder sted fra 9.30-12.30. I kan se datoerne her:
- Techcollege - den 29. september
- ZBC - den 4. oktober
- College360 - den 27. oktober
I kan bl.a. møde ledere og medarbejdere fra Himmerland, Hotel Nyborg Strand og Radisson, der har gode erfaringer med efteruddannelse, og som kender til de udfordringer, branchen står overfor med fastholdelse af dygtige medarbejdere og rekruttering af nye medarbejdere. Skolens undervisere demonstrerer og fortæller om efteruddannelse anno 2021.
Der er fuld forplejning og intet deltagergebyr.
I kan stadig nå at tilmelde jer en af de spændende inspirationskonferencer
I tilmelder jer ved at sende en mail til Anette Volkmann // Chefkonsulent, Østdanmark eller Gunhild Bjerre // Chefkonsulent, Vestdanmark, hvor I oplyser hvilken dag, I ønsker at deltage og antallet af deltagere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025