En ny lovændring forpligter arbejdsgiver til at betale et bidrag på 30 kr. pr. fuldtidsforsikrede til Skadesgarantifonden. Bidraget dækker medarbejderne ved en arbejdsulykke, hvis forsikringsselskabet går konkurs eller på anden vis ikke kan bestå som forsikringsvirksomhed.
Bidraget på 30 kroner til Skadesgarantifonden sikrer, at fonden i disse tilfælde kan administrere forsikringsbestanden.
Tidligere har pligten ligget hos Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (AES), men man har fundet det mere hensigtsmæssigt at placere det hos Skadesgarantifonden.
Bidraget skal ske i form af en afgift pr. dækningsberettigede, som det også kendes fra øvrige forbrugerforsikringer. Lovændringen træder i kraft 1. januar 2022.
I kan læse mere i nyheden fra Forsikring & Pension.
Husk at anmelde arbejdsskader
Som arbejdsgiver har I pligt til at anmelde arbejdsulykker, hvis en medarbejder ikke kan udføre sit sædvanlige arbejde i én dag eller mere udover tilskadekomstdagen. En anmeldelse skal ske senest:
- ni dage fra første fraværsdag og/eller
- ni dage fra ulykkesdagen og/eller
- senest på fem-ugers dagen efter ulykken, hvis den tilskadekomne ikke har genoptaget sit arbejde i fuldt omfang.
Arbejdsulykker skal anmeldes i EASY på virk.dk
Det kan være svært at vurdere, hvad der skal anmeldes og ikke anmeldes. Hvis I som arbejdsgiver er i tvivl, anbefaler vi, at I anmelder ulykken, da anmeldelsessystemet EASY selv vil vurdere, om der er tale om en anmeldelsespligtig ulykke.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025