Danmark står midt i det største hotelboom i landets historie, mens coronakrisen fortsat hjemsøger branchen.
Der bliver bygget hoteller som aldrig før. Store hotelkæder udvider i øjeblikket med tusindvis af værelser, og på landsplan er der udsigt til en vækst på godt og vel 14 pct. frem mod 2025, hvis alle igangværende og planlagte projekter realiseres. Det viser en undersøgelse af fremtidig hotelkapacitet, som HORESTA netop har udarbejdet.
Frem mod 2025 er der på landsplan udsigt til godt 7.600 nye hotelværelser.
Hotelbranchen er dog fortsat plaget af coronakrisens efterdønninger. Særligt manglen på udenlandske turister. Men planlægningen af disse hoteller fandt sted længere før, krisen ramte, påpeger Jonas Kjær, der er cheføkonom i HORESTA.
”Udviklingen afspejler tiden før corona, hvor der herskede høje belægningsgrader og stor optimisme på de danske hoteller. Byggeprojekter tager flere år at planlægge. Dermed var det umuligt at forudsige, at det storstilede byggesats ville ramle ind i en krise,” fortæller Jonas Kjær.
Som medlem af HORESTA har I adgang til kapacitetsanalysen her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026