Hvordan står det til med turismen i hovedstaden – og hvor er den på vej hen?

HORESTA samler de københavnske turismeaktører for at give svaret på et webinar, der er åbent for både medlemmer og ikke-medlemmer.

Udviklingsdirektør Runa Sabroe fra Wonderful Copenhagen vil i dette webinar, bevæbnet med de seneste tal, fortælle om, hvordan det står til med turismen i hovedstaden og vil samtidig præsentere de vigtigste tendenser for fremtidens turisme.

Webinaret finder sted den 11. juni kl. 10.00-11.00. Læs mere og tilmeld jer her.

I webinaret præsenteres også Comeback Copenhagen og de 12 initiativer i den fælles 2021-plan for genopretning af hovedstadens turisme.

I får mulighed for at stille spørgsmål direkte til Runa, om turismes status, fremtidsudsigter og ikke mindst genopretningsplanerne.

I kan læse mere om Comeback Copenhagen her.

Bornholm samler nordisk turismekonference

170 forskere og praktikere fra hele Norden mødes på Bornholm til et symposium om turismens rolle. Værtskabet giver øen en enestående chance for at vise sit helårspotentiale.

Log ind