For mange virksomheder i turisme- og oplevelseserhvervet, er coronapasset den mest omkostningsfulde restriktion. Men den politiske aftale om udfasning af restriktionerne fortæller, at restauranterne, cafeerne, barerne og andre serveringssteder først kan slippe af med kravet fra september.
Det ærgrer HORESTA, der meget gerne have set, at danskerne og turisterne kunne holde sommerferie her i landet uden kravet.
”Danskerne kan sagtens finde ud af at lade sig teste. Det her sætter bare en enorm stor begrænsning på vores omsætning. Vi estimerer, at restriktionen koster serveringsstederne 1 mia. kr. om måneden,” siger Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA.
Organisationen mener ikke, at turisme- og oplevelseserhvervets produkt skal bruges som lokkemad for at få danskerne til at lade sig teste. Virksomhederne har lidt store tab under krisen, og Danmark mistede 40,6 mia. kr. i turismeomsætning i 2020.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025