Danskerne skal nu på Borgerservice og underskrive en erklæring, hvis de er undtaget for coronapas. HORESTA har rettet henvendelse til Sundhedsministeriet for at få afklaring på, hvad der er gældende for turister på besøg i Danmark.
I svaret lyder det:
”Kravet om dokumentation ved undtagelse for coronapas gælder for alle herunder også turister og andre udenlandske statsborgere. De vil således også kunne henvende sig til Borgerservice og få udleveret den gyldige dokumentation på baggrund af en tro- og loveerklæring,” skriver Sundhedsministeriet.
Ministeriet opdaterer løbende informationsmateriale og er opmærksomme på at tydeliggøre, at kravet også gælder for turister, fortæller de til HORESTA. Dette fremgår desuden også på coronasmitte.dk på den side, der er henvendt til turister.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025