Sundhedseksperterne siger, at Danmark kan åbne sine grænser yderligere, uden at øge smittetrykket af den grund. EU siger, at fortsat grænselukning skal baseres på objektive sundhedsdata, og at der skal være proportionalitet i beslutningerne.
På den baggrund opfordrer HORESTA nu til, at Danmark løfter grænsebommen for turister fra flere lande end Norge, Tyskland og Norge.
”Den fortsatte grænselukning har ekstremt store konsekvenser for turisterhvervet. Grænselukningen koster Danmark milliarder af kroner og potentielt tusindvis af arbejdspladser”, sagde HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard her til morgen på TV2/News.
Udover at få åbnet grænserne yderligere talte hun også for at få ophævet reglen om, at udenlandske turister (foreløbig fra Tyskland, Norge og Island) kun kan komme til Danmark (og overnatte i hovedstaden), hvis de kan dokumentere, at de har købt seks overnatninger i provinsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktør bag italiensk luksushotel gæster HORESTAs Årsdag 2026
03-11-2026
-
Fynsk landmand hædres med Årets Wiuff 2026
03-11-2026
-
Hotel Randers skal finde ny direktør
03-11-2026
-
Esbjerg får 50 nye hotelsuiter og gastronomisk satsning
03-11-2026
-
Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By
03-11-2026
-
HORESTA advarer om visumshopping på danske hoteller
03-11-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
03-11-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
03-11-2026