Sundhedseksperterne siger, at Danmark kan åbne sine grænser yderligere, uden at øge smittetrykket af den grund. EU siger, at fortsat grænselukning skal baseres på objektive sundhedsdata, og at der skal være proportionalitet i beslutningerne.
På den baggrund opfordrer HORESTA nu til, at Danmark løfter grænsebommen for turister fra flere lande end Norge, Tyskland og Norge.
”Den fortsatte grænselukning har ekstremt store konsekvenser for turisterhvervet. Grænselukningen koster Danmark milliarder af kroner og potentielt tusindvis af arbejdspladser”, sagde HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard her til morgen på TV2/News.
Udover at få åbnet grænserne yderligere talte hun også for at få ophævet reglen om, at udenlandske turister (foreløbig fra Tyskland, Norge og Island) kun kan komme til Danmark (og overnatte i hovedstaden), hvis de kan dokumentere, at de har købt seks overnatninger i provinsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025