HORESTA har i lang tid efterlyst en yderligere åbning af de danske grænser. Turisme- og oplevelsesøkonomien i Danmark er under et historisk pres. Hotellernes omsætning ligger på 10-20 procent af det normale, mens restaurantomsætningen er på 50 procent.
HORESTA glæder sig derfor over, at regeringen har fremlagt nye retningslinjer for genåbning af Danmarks grænser, som betyder, at turister fra stort set hele Schengen-området kan komme hertil og bidrage til at styrke dansk turisme.
Samtidig er organisationen dog helt uforstående over for, at regeringen fastholder den såkaldte 6-dages regel, der stiller som krav om, at turister skal booke mindst seks overnatninger i Danmark for at få adgang til landet. Danmark er det eneste land i Europa, der stiller krav til antallet af overnatninger for at krydse grænsen.
”Problemet med 6-dages reglen, at en udenlandsk turist i gennemsnit overnatter 2,2 nætter pr. hotelbesøg. Med 6-dages reglen vil en samlet hotelbranche derfor fortsat have mere end svært ved at tiltrække udenlandske turister og få løftet omsætningen. Vi glæder os selvsagt over, at grænserne åbnes, men det hjælper ikke meget, hvis betingelserne for at komme ind i landet fortsat er så restriktive, at det holder turisterne væk. Så er vi jo lige vidt”, siger HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard.
Hun undrer sig over, at når danskerne frit kan rejse til Paris og hjem igen, hvorfor skal pariserne så ikke frit kunne rejse til Danmark og være her to eller tre dage?
”Jeg har noteret mig, at udenrigsministeren udtaler, at rejsevejledningerne ændres og fremover baseres på objektive sundhedsdata. Jeg efterlyser derfor at se den sundhedsfaglige vurdering, som siger, at Danmark som det eneste land i EU bør oprette et så restriktivt og konkurrenceforvridende kriterie? Skulle man være mere smitsom, hvis man kun overnatter tre gange i Danmark frem for seks?”, siger Katia K. Østergaard.
HORESTA opfordrer på det kraftigste til, at særreglen bliver ophævet, hvis ikke objektiv sundhedsfaglig dokumentation tilsiger andet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025