Restauranter, barer, caféer og lignende serveringssteder må, som det også var tilfældet ved forårets nedlukning, gerne holde åbent for afhentning af take-away. Det står klart efter regeringen onsdag aften meldte nye restriktioner ud for blandt andet stormagasiner, frisører m.fl.
HORESTA har allerede fået mange spørgsmål om emnet, fortæller Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA, som uddyber, at serveringssteder i indkøbscentre stadig har mulighed for at holde åbent:
”Restauranter må gerne sælge takeaway i storcentre, som vi også så i foråret. Det er dog ikke tilladt at have siddende gæster,” siger Kirsten Munch Andersen.
I bekendtgørelse står der således, at indkøbscentre og stormagasiner m.m. må holde åbent for offentligheden i det omfang, det er nødvendigt for at give adgang til serveringssteder, der ønsker at sælge takeaway.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026