Den første Pincho Nation-restaurant i Danmark slog dørene op på Fiolstræde ved Nørreport i marts 2018. Sidste efterår fulgte så åbningen af kædens anden restaurant på dansk jord, og igen tog danskerne godt imod app-restauranten, der er baseret på et svensk koncept.
HORESTAs magasin VISITOR har taget en snak med direktøren for den voksende kæde og om krisen.
“Vi klarer os rigtig godt op til krisen. Lørdagen før nedlukningen har vi gæsterekord på vores nye restaurant på Axeltorv i København, som kun har været åben i fire måneder. Vi er stolte, men ugen efter må vi lukke ned på grund af Covid-19,” fortæller Flemming Christophersen, direktør for Pincho Nation Danmark.
Trods krisen har direktøren grundlæggende en god følelse i maven. For han er stolt af konceptet.
“Hvad angår vores koncept, er jeg meget tryg, for vores gæster kommer igen og igen på trods af krisesnak og pandemi. Så jeg tror på fremtiden. Jeg er ikke urolig for fremtiden, men mit store spørgsmål er: Hvornår kan jeg komme i gang med fremtiden? Jeg venter spændt på, hvornår vi er fri af restriktioner, så jeg for alvor kan eksekvere på de ambitiøse fremtidsplaner, vi har på tegnebrættet,” siger han.
Læs hele historien her, hvor du også finder samtlige artikler fra magasinet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA vil komme dårligt arbejdsmiljø til livs
08-06-2023
-
Flere melder sig i debatten om begrænsning af udeservering
08-06-2023
-
Fokuserer på kongresser med langsigtet værdi
08-06-2023
-
Nødplan virker ikke: Lufthavnsforsinkelser fortsætter ind i sommerferien
08-06-2023
-
Hotelkæde udnævner erfaren profil til chef
08-06-2023
-
Kurbadshotel bryder barrierer ned: Nu strømmer de lokale til hotellets faciliteter
08-06-2023