”Den mest alvorlige krise nogensinde – men vi vil rejse os igen”.
Sådan indleder HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, sin leder i det nye Visitor. For på trods af finanskrisen, effekten af 9/11, SARS, askeskyen og krige i Mellemøsten. Men aldrig før har vi oplevet en trykbølge i samme målestok som nu.
Læs en række af magasinets artikler her.
Som den franske præsident, Emmanuel Macron, beskrev det på et tidspunkt: ”Vi er i krig, men fjenden er usynlig”.
Katia K. Østergaard skriver, at hun har en stærk tro på, at vi som erhverv, skulder ved skulder, kan og vil kæmpe os vej ud af denne krise. Ikke uden tab og ikke uden skrammer. Men med en tro på, en vilje til, og alle kræfter koncentreret om, at vi vil komme stærkt igen.
Se en video med nogle af historierne her:
***En stor del af årets anden udgivelse af VISITOR er produceret inden, at regeringen igangsatte den delvise lukning af Danmark. Derfor er flere af artiklerne skrevet uden fokus på COVID-19 og virussens store konsekvenser på virksomhederne.***
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026