Erhvervets virksomheder mangler kokke og tjenere, men der er også stor efterspørgsel på dygtige bartendere. Derfor inviterer HORESTA - i samarbejde med Københavns Erhvervshus, Jobcenter København og Diageo - til et helt nyt match-arrangement, hvor I har mulighed for at præsentere jeres virksomhed for danske og internationale unge, ledige studerende, der ønsker sig et job som bartender.
Tirsdag den 11. juni kl. 9 - 12 hos HORESTA, Vodroffsvej 32, 1900 Frederiksberg.
Efter præsentationen vil der være tid til en dialog med de unge mennesker; herunder en drøftelse af evt. kurser på Hotel- og Restaurantskolen som led i en introduktion og opkvalificering til bartender-erhvervet.
De unge har ikke nødvendigvis stor erfaring med bartenderopgaver, men de har gejst og interesse for erhvervet. Og mange af kandidaterne har som ledige mulighed for opkvalificerende kurser godkendt af deres A-kasse/Jobcenter.
Vi glæder os til at se dig!
Tilmelding skal ske til Signe Hasforth [email protected] senest tirsdag den 4. juni.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Noma flytter hjem til Danmark: Åbner med ny ledelsesstruktur
11-06-2026
-
Alchemists grundlægger bliver FN-ambassadør
11-06-2026
-
Restaurant Flammen runder 20 restauranter i Danmark
11-06-2026
-
Nordborg Resort passerer 450.000 overnatninger
11-06-2026
-
Madklubben forbedrer drift og bundlinje trods omkostningspres
11-06-2026
-
Politisk kritik af mangel på turismeordførere i regeringen
11-06-2026
-
Boutiquehotel satser på naturnær wellness
11-06-2026
-
Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister
11-06-2026
-
Internationalt: Giganthotel med 1.240 værelser åbner i Polen
11-06-2026