Erhvervets virksomheder mangler kokke og tjenere, men der er også stor efterspørgsel på dygtige bartendere. Derfor inviterer HORESTA - i samarbejde med Københavns Erhvervshus, Jobcenter København og Diageo - til et helt nyt match-arrangement, hvor I har mulighed for at præsentere jeres virksomhed for danske og internationale unge, ledige studerende, der ønsker sig et job som bartender.
Tirsdag den 11. juni kl. 9 - 12 hos HORESTA, Vodroffsvej 32, 1900 Frederiksberg.
Efter præsentationen vil der være tid til en dialog med de unge mennesker; herunder en drøftelse af evt. kurser på Hotel- og Restaurantskolen som led i en introduktion og opkvalificering til bartender-erhvervet.
De unge har ikke nødvendigvis stor erfaring med bartenderopgaver, men de har gejst og interesse for erhvervet. Og mange af kandidaterne har som ledige mulighed for opkvalificerende kurser godkendt af deres A-kasse/Jobcenter.
Vi glæder os til at se dig!
Tilmelding skal ske til Signe Hasforth [email protected] senest tirsdag den 4. juni.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026