Da Jesper Dams Hansen, Marc Foged Stockmarr og Kristoffer Ringsing vandt henholdsvis guld-, sølv- og bronzepladsen i Årets Kok i marts var en del af opgaven at udvikle deres helt unikke chokolader, og det kom der tre fantastiske resultater ud af. Snart kan du smage Årets Kok-chokolader inspireret af vinderdesserterne, når de finder vej til hylderne i Magasins Mad&Vin-butikker.
Produktionschef fra Magasin Chokolade, Jesper Rahbek, har nemlig i samarbejde med de tre finalister, konverteret de tre vinderdesserter fra finalen til Årets Kok til tre chokoladedessertstykker.
I æsken finder man en chokolade med hvid chokoladeskal og havtorn, en chokolade fyldt med ganache med fennikelfrø, vanilje og appelsin overtrukket med 60 pct. mørk chokolade og en chokolade med mørk chokoladeskal med figenpure og ganache.
(artiklen fortsætter under billedet)
Torsdag d. 18. oktober kl. 13-15 kommer Jesper Dams Hansen forbi Mad&Vin på Kgs. Nytorv i København og anretter den dessert hans chokoladestykke er inspireret af.
Chokoladeæsken er limited edition, så den sælges i et begrænset antal fra den 11. oktober.
Og husk nu, at du kan lige nu tilmelde dig Årets Kok 2019!
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA peger på vigtig opbakning til udeservering
06-12-2023
-
HORESTA: Eksplosiv vækst i antallet af hoteller
06-12-2023
-
HORESTA glæder sig over ny lov om betalingskonto
06-12-2023
-
Det handler om mennesker og følelser
06-12-2023
-
Udsigt til ny attraktion bekymrer visse borgere
06-12-2023
-
Sidste arbejdsdag på Hotel Fakkelgaarden
06-12-2023