Har du brug for at få opfrisket overenskomstens vigtigste elementer? Så har du nu muligheden.

HORESTA afholder nemlig overenskomstkursus i Fredericia den 30. oktober, hvor HORESTAs advokater gennemgår hovedpunkterne i overenskomsten. Og der er stadig plads til dig og dine kolleger.

Kurset vil blandt andet fokusere på:

  1. Medarbejdergrupper og faggrænser
  2. Ansættelsesforholdets etablering
  3. Vagtplanering og arbejdstid
  4. Løn og tillæg
  5. Fleksibilitet og lokalaftaler
  6. Sygdom
  7. Ansættelsesforholdets ophør

Kurset, der er forbeholdt medlemmer af HORESTA Arbejdsgiver, er primært rettet mod medarbejdere, som enten har et ledelsesmæssigt ansvar over for øvrige medarbejdere, eller som er beskæftiget med aflønning af medarbejdere omfattet af hovedoverenskomsten. Undervisningen vil tage udgangspunkt i praktiske problemstillinger.

Tid og sted

Tirsdag d. 30. oktober 2018 kl. 08.30 - 16.00 i Fuglsangcentret, Søndermarksvej 150, 7000 Fredericia.

Pris pr. deltager

Kr. 995,00 ekskl. moms

Tilmelding er bindende.

Kontakt

Juridisk afdeling på tlf: 35 24 80 80 eller e-mail: [email protected] for yderligere oplysninger.

Har medarbejderne ret til fri på Grundlovsdag?

Grundlovsdag står for døren. Det afhænger af den enkelte medarbejders ansættelsesvilkår, om medarbejderen skal møde på arbejde eller har ret til en betalt fridag på Grundlovsdag.

Pension og sundhed

I samarbejde med PFA tilbydes en samlet pensionsløsning med opsparing, forsikring og sundhed i én pakke. Tilbuddet er skræddersyet til dine ansatte, som ikke er omfattet af overenskomstdækning.

Log ind