HORESTA leder lige nu efter repræsentanter fra erhvervet, som sammen med 3F skal besigtige og godkende praktiksteder til branchens elever.
Opgaven for HORESTAs besigtigelsespersoner er følgende:
Besigtigelsespersonerne besøger virksomheder, som ønsker godkendelse som praktiksted med det formål at sikre, at der er de nødvendige rammer, udstyr og opgaver mv. for at kunne oplære elever inden for gastronom-, tjener- og receptionistuddannelserne.
Under besøget taler besigtigelsesfolkene med den ansvarlige for den daglige drift og for elevens oplæring. I denne samtale kan besigtigelsespersonerne komme med gode råd og vejledning omkring det at have elever ansat.
Efter besøget sender besigtigelsespersonerne en vurdering til Det faglige Udvalg, som afgør om virksomheden kan blive godkendt som praktikvirksomhed.
Har du lyst til at høre mere, eller er du klar til at hjælpe elever på i gang i erhvervet? Så kan du kontakte HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025