Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kallehavegaard Badehotel i Løkken har opnået Green Key-certificering som anerkendelse af mere end 100 miljø- og bæredygtighedstiltag. Certificeringen dækker indsatsområder som energi, vandforbrug, affaldshåndtering, ansvarlige indkøb og socialt engagement.

Hotellet drives af Tina Bill og Klaus Lund, som fremhæver, at gæsterne nu kan nyde opholdet med god samvittighed.

Blandt tiltagene er LED-belysning, vandbesparelser og en høj økologiprocent i hotellets restaurant. Desuden er der fokus på lokale leverandører for at reducere transport og styrke nærområdet.

Certificeringen er opnået med hjælp fra konsulentvirksomheden Zeeberg & Partners, der har rådgivet hotellet gennem processen. René Zeeberg roser badehotellets målrettede arbejde. Green Key-certificeringen indebærer årlig kontrol og forpligtelse til fortsat udvikling af bæredygtige løsninger.

Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret

Kattegatcentret er blevet Green Attraction-certificeret efter flere års arbejde med at reducere attraktionens klima- og miljøaftryk. Indsatserne omfatter blandt andet solenergi, grundvandskøling, genbrug af udstillingsmaterialer og ændringer i caféens sortiment.

VINGSTED markerer 30 år med Green Key

VINGSTED hotel & konferencecenter kan i år fejre 30 år som Green Key certificeret. Siden den første certificering i 1996 er kravene blevet udvidet, og arbejdet omfatter i dag blandt andet løbende dokumentation af energi, vand og affald.

HORESTA: Turismens grønne omstilling kræver større gennemsigtighed

Skærpede regler for grøn markedsføring og miljøcertificering træder i kraft 27. september. Pia Svane, chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering i HORESTA, peger på behovet for klare krav, så virksomheder og gæster kan have tillid til certificeringerne.

Log ind