Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Messecenter Herning (MCH) forventer, at 2025 bliver det travleste år i virksomhedens historie. Med mesterskaber i håndbold, ishockey og Euroskills for unge håndværkere samt store messer, konferencer og kulturoplevelser, er kalenderen tæt pakket.
Ifølge adm. direktør Georg Sørensen forventes årets omsætning for første gang at overstige 400 mio. kr. Forberedelsen har krævet omfattende planlægning, blandt andet koordinering af medarbejderressourcer og samarbejde med faste freelancere og lokale idrætsforeninger.
Georg Sørensen fremhæver den store opbakning fra medarbejdere, byen og samarbejdspartnere som afgørende for succesen. Samtidig holdes døren åben for flere arrangementer i det allerede tætte program.
Læs hele historien på Herning Folkeblad (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026