Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Unesco har optaget den italienske kogekunst på listen over verdens immaterielle kulturarv. Anerkendelsen skyldes ikke alene maden i sig selv, men også de værdier, der følger med – fællesskab, råvarerespekt og sociale traditioner omkring måltidet.
Udnævnelsen blev offentliggjort under en konference i New Delhi og fremhæver blandt andet pastaretter, pizza og desserter som tiramisu som eksempler på Italiens kulinariske styrker. Unesco beskriver madlavning som en kulturel aktivitet, der skaber samhørighed og identitet i det italienske samfund.

Læs hele historien på FødevareWatch

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Stjernekok træder ind i Almas bestyrelse

Alma udvider nu sin bestyrelse med Rasmus Munk, der står bag Alchemist og er kåret som verdens bedste kok. Ifølge direktør Alfred Josefsen skal samarbejdet styrke kædens arbejde med kvalitet, råvarer og fremtidens madoplevelser.

Log ind