Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Både danske og udenlandske - især tyske - turister vil vide om man må have sin hund med i det lejede sommerhus, hotel eller på restauranten, inden de bestemmer sig for, hvor de skal holde ferie. Det skriver Jyllands Posten.

Det er blevet så væsentligt et emne, at de danske turistorganisationer i 2026 vil være klar med en digital guide for hele Danmark, som i år skal testes i Nordjylland. Formålet er turisterne let kan se, hvor hunde er velkomne.

I HORESTA Horesta, hilser man tilbuddet velkommen.

”Mange af vores medlemmer kan se en fordel i at gøre noget særligt for gæster, der kommer med hund, fordi det passer ind i konceptet og de fysiske rammer. Men vi har også andre medlemmer, f.eks. gourmetrestauranter, hvor det slet ikke vil kunne gå, bl.a. af hensyn til andre gæster, der har betalt mange penge for oplevelsen,” siger Nadeem Wasi, der er medlemschef.

Læs hele historien på jyllands-posten.dk

SENESTE NYHEDSBREV

Ny rapport afslører: Her går hotellerne glip af bookinger

Det er ikke nødvendigvis de hurtigste svar, der sikrer flest bookinger. En ny udenlandsk analyse af to millioner mails viser, at måden, hotellerne besvarer gæsternes henvendelser på, har stor betydning. Samtidig peger analysen på et stort uudnyttet potentiale i at følge op på gæster, der ikke vender tilbage.

Medlemsfordel: Få sikre og stabile IT-løsninger med RAW IT

En stabil og sikker IT-infrastruktur er afgørende for den daglige drift på hoteller og restauranter. Som medlem af HORESTA får du attraktive medlemsvilkår hos RAW IT, der leverer IT-løsninger med fokus på bl.a. drift, sikkerhed, cloud og support.

Log ind