Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det vil være ærgerligt, hvis vi mister den sammenhængskraft, som Nationalparken er med til at styrke og holde fast i. Sådan lyder den umiddelbare reaktion fra turistchef og for Rømø-Tønder Turistforening, Colin Seymour, på, at millionsparekniven bliver svunget over Nationalpark Vadehavet. Det skriver JydskeVestkysten.dk.
Turistchefen frygter, at de uundgåelige nedskæringer får konsekvenser for turismen på Rømø og i Tønder Kommune som sådan. Ikke mindst fordi nedskæringerne kommer til at ramme personalet i Nationalpark Vadehavet.
”Og der sidder jo nogle dygtige fagfolk, som vi kommer til at miste. Både den faglighed og den professionalisme, der sikrer formidling af Nationalparken på højeste klinge,” vurderer Colin Seymour.
Det er i forbindelse med Finansloven for 2025, at Nationalpark Vadehavet bliver ramt. Der skal nedlægges 1000 administrative stillinger i staten. Og det rammer altså helt ude i det allervestligste Danmark, hvor der risikerer at blive nedlagt flere stillinger i Nationalpark Vadehavet. Som udgangspunkt skal verdensarvsinstitutionen nemlig skære 22 procent af budgettet. Det fortæller formand for bestyrelsen i Nationalpark Vadehavet, Flemming Just.
Læs hele historien på jv.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen lemper emballagekrav efter hård kritik
12-09-2025
-
Regeringen vil bane vej for lavere moms på fødevarer
12-09-2025
-
Stigende turistafgift gav ikke færre endagsturister i Venedig
12-09-2025
-
Bornholm samler nordisk turismekonference
12-09-2025
-
60 mio. kr. til 15 nye turismeprojekter
12-09-2025
-
Ustabilt vejr ramte sjællandske forlystelsesparker
12-09-2025
-
Trods store regionale forskelle: Campingpladser melder om fremgang
12-09-2025
-
Udland: AI giver kokke og hoteller nye værktøjer mod madspild
12-09-2025