Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Værdierne med at handle direkte med kaffefarmere og sikre kaffe i høj kvalitet er de samme. Men på direktørposten er der nu kommer et nyt navn i det 17 år gamle kaffeselskab Coffee Collective. Det skriver Fødevarewatch.dk.
Selskabet med ni kaffebarer i København og Aarhus, et bageri samt salg til mere end 40 lande har ansat Rebecca Vang i rollen som adm. direktør i stedet for Cees Kuypers, der efter halvandet år på posten fortsætter som forperson i bestyrelsen.
Stifterne Casper Engel Rasmussen, Klaus Thomsen og Peter Dupont understreger i en pressemeddelelse, at skiftet ikke ændrer på det grundlæggende fundament under virksomheden, men at der er brug for at udvikle selve virksomheden med omkring 150 ansatte.
”Det har været vigtigt for os at finde en ny direktør, der har forståelse og respekt for vores formålsdrevne virksomhed og stærke værdisæt. Samtidig ville vi gerne have én, der kommer med nye idéer og ambitiøse perspektiver for virksomheden og vores medarbejdere,” udtaler Klaus Thomsen.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA til TV2 Kosmopol: Turismen sætter gang i beskæftigelsen
01-07-2025
-
Når hedebølgen rammer…
01-07-2025
PRESSEKLIP
-
Tilmeldingen til Danish Travel Awards 2025 er åbnet
01-07-2025
-
Bakken klar med ny administrerende direktør
01-07-2025
-
Hotel Koldingfjord udvider
01-07-2025
-
Brøndums Hotel solgt til dansk hotelkoncern
01-07-2025
-
Legoland får rekordhøj omsætning
01-07-2025
-
Britisk medie har kåret de 10 smukkeste byer i Danmark
01-07-2025
-
Rox Resort har fundet sit personale
01-07-2025