Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
60.000 danske virksomheder skal tilbagebetale et samlet beløb på 4,9 milliarder kroner, fordi virksomhederne fik mere i coronahjælp, end det viste sig, at de havde ret til.
En af de virksomheder, der skal tilbagebetale flest penge til Erhvervsstyrelsen og dermed den danske stat, er Billund Lufthavn A/S. Det skriver JydskeVestkysten.dk.
Her viser aktindsigten, at lufthavnen fik 9,4 millioner kroner mere i lønkompensation, end den var berettiget til - og de penge skal tilbagebetales over fire rater.
Dan Prangsgaard, der er kommunikationschef ved Billund Lufthavn, fortæller, at man ikke er overrasket over kravet om tilbagebetaling, og at man havde budgetteret med det.
”Vi vidste godt, at beløbet ville ligge på 9,4 millioner kroner og har løbende været i dialog med staten om tilbagebetaling,” fortæller Dan Prangsgaard.
Læs hele historien på jv.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pan Am skal nu genopstå som international hotelkæde
14-10-2025
-
11 mio. kr. afsat til at styrke dansk kulturturisme
14-10-2025
-
Kølpins Roberta’s Society får varm modtagelse
14-10-2025
-
Søllerød Kro har fundet sin nye køkkenchef
14-10-2025
-
Go Hotels udvider med nyt hotel ved Amager Strand
14-10-2025
-
Fødevarepriser trækker inflationen op i september
14-10-2025
-
Jyllands-Posten: Eks-daginstitution på Nørrebro ulovligt ombygget til hotellejligheder
14-10-2025
-
d’Angleterre hædret med to Michelin nøgler
14-10-2025
-
Japan boomer som rejsemål blandt danske efterårsrejsende
14-10-2025
-
Ny Bottega-restaurant åbner snart i København
14-10-2025
-
Dinning Week åbner dørene for nye gæster i landets restauranter
14-10-2025