Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det trestjernede Prinsen Hotel i Aalborg er blevet solgt for 24 millioner kroner.
Det er erhvervsmanden Christian Lindberg Olsen fra Skive, der har købt hotellet af de tre investorer Christian Abildgaard, René Sørensen og Jan Kjær gennem deres fælles investeringsselskab Blokhusdk ApS.
René Sørensen har ikke ønsket at kommentere salget over for Nordjyske, og han henviser i stedet til de offentligt tilgængelige oplysninger. Her fremgår det ifølge mediet, at der ingen gæld er i ejendommen, som de tre lokale investorer købte i 2005 for 8,6 mio. kr.
Nordjyske har forgæves forsøgt at komme i kontakt med den nye ejer, Christian Lindberg Olsen, for en kommentar til købet. Ifølge mediet har den nye ejer samtidig med købet oprettet selskabet Prinsen Hotel Aalborg Aps, der har hoteldrift som formål. Prinsen Hotel har 36 værelser og er del af den norske franchisekæde First Hotels.
Læs hele historien på Turistmonitor.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Subway åbner første restaurant i ny dansk storsatsning
18-09-2025
-
Venstre åben for udeservering på Rådhuspladsen
18-09-2025
-
Femernforbindelsen risikerer mindst et års forsinkelse
18-09-2025
-
HORESTA udvider direktion med juridisk direktør
18-09-2025
-
Marriott nærmer sig 250 mio. medlemmer i bonusprogram
18-09-2025
-
Schackenborg frasælger jord for at satse på turisme
18-09-2025
-
Trepartsaftale åbner for turismeudvikling i Sydfyn
18-09-2025
-
Museerne fortsætter rekordkurs – kulturturisme i vækst
18-09-2025
-
Bornholm lancerer chatagent for turister
18-09-2025