Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der sker lige nu nye ting på Scandics 75 værelser store hotel i Ringsted. Alle værelserne får sig nemlig en kærlig hånd, og både lobbyområdet og receptionen bliver også moderniseret. Det skriver Turisme24.
Ifølge Nicholine Treldal, der til daglig er direktør på Scandic i Roskilde, som også har en fremtrædende rolle, når det gælder renoveringen af Ringsted-hotellet, er hotellet ikke længere tidssvarende.
”Vi har fået kommentarer på, at badeværelserne måske kunne trænge til en renovering, og at der har været nogle trætte furer. Der er dog blevet passet godt på det inden for de rammer, det har været muligt.”
Samtlige af hotellets værelser er blevet malet, mens møblementet og lamper også er blevet skiftet ud, oplyser Nicholine Treldal.
Læs hele historien på turisme24.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026